Často kladené otázky o exekúciách
Zastavenie exekúcie umožňuje slovenský právny poriadok. Podľa zákona je možné ukončiť prebiehajúce exekučné konanie na základe vyhlásenia osobného bankrotu alebo po podaní návrhu na zastavenie exekúcie.
Prebiehajúce exekučné konanie zastavuje poverený exekútor alebo súd. Súdne rozhodnutie vyplýva z návrhu účastníka exekučného konania alebo z podnetu exekútora, ktorý konanie začal.
K ukončeniu exekučného konania je potrebné podať žiadosť o zastavenie exekúcie. Žiadosť predkladá dlžník. Na základe podanej žiadosti predloží exekútor alebo účastník konania súdu návrh na zastavenie exekúcie.
Dlžník má zo zákona povinnosť uhradiť trovy zastaveného exekučného konania. Ich výška závisí od konkrétneho exekučného prípadu. Paušálna výška trov pri zastavení exekúcie bez vymáhania finančného plnenia dosahuje 35 €
Okolnosti, za akých je možné zastaviť exekúciu, určuje zákon. Exekučné konanie je možné zastaviť, ak dlžník vyhlási osobný bankrot. Dôvodom na zastavenie exekúcie môže byť aj nevykonateľný exekučný titul alebo vymáhanie dlhu formou majetku vylúčeného z exekúcie.
Dlžník je upovedomený o začatí exekúcie oznámením od exekútora. Exekučné konanie začína dňom doručenia tohto upovedomenia. Informácie o vedených exekúciách sú verejne dostupné aj v Centrálnom registri exekúcií.
Podľa zákona exekúcii nepodliehajú veci využívané ako základné životné potreby. Z exekúcie sú vyňaté hračky, študijné pomôcky, oblečenie či životne dôležité spotrebiče ako práčka alebo chladnička. Chránené sú aj majetkové práva k autu určenému na prepravu ZŤP osôb.
Účastník exekučného konania môže podať žiadosť o zastavenie exekúcie aj v prípade, ak má dlhy u niekoľkých veriteľov súčasne.
Možnosť zastavenia exekučného konania v ťažkej životnej situácii sa posudzuje individuálne. Dlžník má právo požiadať aj o odklad exekúcie.
Pri neplatnom exekučnom titule súd nariadi zastavenie exekúcie podľa zákona. Súdu je nutné predložiť žiadosť o zastavenie exekúcie.
Exekučné konanie je možné zastaviť na základe návrhu na zastavenie exekúcie. Súd tomuto návrhu vyhovie, ak dlžník v čase priebehu konania splatil svoje dlhy alebo sa na ich splatení dohodol s veriteľom.
Exekučné konanie je možné zastaviť na základe návrhu na zastavenie exekúcie z dôvodu splatenia dlhov alebo dohody o ich splatení s veriteľom. Exekúciu je možné zastaviť, ak sa preukáže, že vozidlo slúži na prepravu chorých alebo ZŤP osôb.
Dlžník, ktorý sa nachádza v zahraničí, môže zveriť proces zastavenia exekúcie spoločnosti DADAVIK. Náš právny tím sa postará o prípravu všetkých podkladov aj o podanie návrhu na zastavenie exekúcie.
Zákon umožňuje zastaviť exekúciu po podaní žiadosti o oddlženie len v prípade, ak sa jedná o dotknutú pohľadávku. Pri nedotknutých pohľadávkach nie sú splnené dôvody na zastavenie exekúcie.
O ďalšom osude exekúcie rozhodne Slovenská komora exekútorov po doručení sťažnosti na exekútora. Ak exekučná komora uzná dôvody na zastavenie exekúcie, v súčinnosti so súdom bude exekučné konanie ukončené.
Zastavenie exekúcie je ukončenie prebiehajúceho exekučného konania na základe súdneho nariadenia alebo pozastavenia konania zo strany exekútora. Exekúcia môže byť zastavená čiastočne alebo v celom rozsahu. Pozastavenie exekúcie prebieha pri odobrení návrhu na odklad exekúcie alebo v prípade exekučnej amnestie.
Exekučné konanie je súhrn právnych procesov a postupov, pri ktorých aktuálne prebieha exekúcia. Zastavenie exekúcie toto konanie ukončí v čiastočnom alebo v plnom rozsahu.
Súd môže nariadiť zastavenie exekúcie, ak je dlžník ochotný splatiť svoje dlhy po dohode s veriteľom.
Odvrátiť exekúciu je možné vzájomnou dohodou s veriteľom. Ďalšou možnosťou je podanie návrhu na zastavenie exekúcie. Dlžník má právo požiadať aj o dočasný odklad exekúcie.
Možnosť zastavenia exekúcie pri prebiehajúcom konkurze závisí od vymáhanej pohľadávky. Exekučné konanie sa môže zastaviť len pri dotknutých pohľadávkach.
Exekučný poriadok neurčuje presný dátum, kedy má byť exekúcia zastavená. Exekútor tak v súčinnosti so súdom urobí po preskúmaní a následnom odobrení návrhu na zastavenie exekučného konania.
Jedným z oprávnených dôvodov na zastavenie exekúcie je dohoda o splatení dlhov medzi dlžníkom a veriteľom. Zastavenie exekúcie môže byť nariadené aj v prípade vystavenia splátkového kalendára.
Dlžník sa môže pokúsiť zastaviť exekúciu splatením dlhov, vzájomnou dohodou s veriteľmi alebo podaním návrhu na zastavenie exekúcie.
Následkom nezastavenia exekučného konania môže byť strata hnuteľného aj nehnuteľného majetku, ktorý sa stal predmetom danej exekúcie. V prípade vymáhania dlhu formou predaja nehnuteľnosti bude dom, byt alebo iný nehnuteľný majetok predaný v dražbe.
Ak nie sú zákonné dôvody na zastavenie exekúcie a exekučný titul je platný, prebiehajúce exekučné konanie zastavené nebude.