Často kladené otázky o osobnom bankrote
Osobný bankrot je riadený proces oddlženia fyzickej osoby, ktorá nie je schopná splácať svoje finančné záväzky. Ide o legálny spôsob, ako zbaviť zamestnanca alebo fyzickú osobu-podnikateľa dlhov.
Riziká osobného bankrotu závisia od konkrétnej finančnej situácie dlžníka. Jeho vyhlásenie môže viesť k strate majetku. Fyzická osoba, ktorá vyhlási bankrot, môže mať v budúcnosti problémy pri žiadaní o úver kvôli zápisu do úverového registra a zhoršenej bonity žiadateľa.
Vyhlásenie osobného bankrotu je východiskom z núdze v situácii, keď dlžník nenachádza inú možnosť, ako splatiť dlhy. Výhodnosť tohto riešenia je potrebné dôkladne posúdiť s právnymi expertmi, ktorí zhodnotia životnú situáciu dlžníka a zvážia všetky riziká osobného bankrotu.
Na vyhlásenie osobného bankrotu dohliada súd. Dlžník najprv predloží žiadosť s potrebnými podkladmi. Ak bankrot prebieha konkurzom, nasleduje kontrolovaný predaj majetku. Zisk sa následne použije na splatenie dlhov. V prípade vyhlásenia bankrotu formou úhrad splátok sa dohodne ich výška a termín splácania.
Na vyhlásenie osobného bankrotu má podľa zákona právo každá fyzická osoba, ktorá dokáže splniť stanovené podmienky. Základnou podmienkou je neschopnosť splácať dlhy a exekúcia vedená voči dlžníkovi najmenej 1 rok. Dlžník môže vyhlásiť osobný bankrot aj bez vlastníctva nehnuteľnosti.
Výhodou osobného bankrotu je legálny a bezpečný spôsob likvidácie dlhov aj s možnosťou ponechania nehnuteľného majetku v osobnom vlastníctve žiadateľa. Nevýhodou tejto formy oddlženia je možnosť straty majetku a zhoršená bonita pri žiadaní o úver z banky.
Vyhlásenie osobného bankrotu môže prebiehať od niekoľkých mesiacov po niekoľko rokov. Dĺžka celého procesu závisí od konkrétnej finančnej situácie dlžníka. Na rýchlosť vyhlásenia osobného bankrotu vplýva výška dlhov, počet veriteľov aj náročnosť daného prípadu.
Druh poplatkov a ich výška závisí od konkrétneho prípadu. Výšku poplatkov ovplyvňuje aj krajina, v ktorej osobný bankrot prebieha. Žiadateľ musí uhradiť poplatky konkurznému súdu, ktorý spoplatňuje začatie konania aj jeho následné riadenie. Ďalšie poplatky si môže účtovať právnická firma poskytujúca dlžníkovi právne a poradenské služby.
Ak osobný bankrot prebieha formou konkurzu, majetok žiadateľa bude predaný a zisk z jeho predaja sa použije na splatenie všetkých dlhov. Niektoré druhy majetku sú chránené zákonom a pri predaji za účelom splatenia dlhov sa musia ponechať vo vlastníctve dlžníka.
Priebeh osobného bankrotu končí 3 spôsobmi. Proces je možné uzavrieť splatením všetkých dlhov alebo dohodou s veriteľmi, voči ktorým má žiadateľ záväzky. Ďalšou možnosťou je aj vyhlásenie osobného bankrotu za zaniknutý.
Fyzická osoba-podnikateľ má pri procese osobného bankrotu právo pokračovať v podnikaní. Výkon podnikateľskej činnosti však počas celého priebehu ovplyvňujú pravidlá vyplývajúce zo zákona, na základe ktorého musia byť pri podnikaní splnené určité podmienky.
Žiadateľ môže splácať svoje dlhy aj počas priebehu osobného bankrotu. Splácanie dlhov je na základe aktuálne platnej legislatívy cudzích krajín možné aj v zahraničí. Úhrada dohodnutých splátok je dobrovoľná.
Žiadateľ o osobný bankrot je povinný počas celého trvania osobného bankrotu komunikovať so všetkými veriteľmi. Včasná komunikácia je vyžadovaná aj súdom, ktorý dohliada na daný prípad. Úlohou dlžníka je aj pravidelné predkladanie požadovaných finančných správ.
Pri oddlžení nastáva vzájomná dobrovoľná dohoda medzi dlžníkom a veriteľmi. Jej cieľom je dohoda o splácaní dlhov aj s prípadnou možnosťou zliav či iných výhod pre dlžníka na vopred dohodnutú dobu. Vyhlásenia osobného bankrotu sa zúčastňuje aj súd, ktorý v súdnom konaní určí, ako bankrot prebehne.
Šanca na získanie úveru z banky je po vyhlásení osobného bankrotu nižšia. Jeho vyhlásenie sa zaznamenáva do úverového registra. Negatívny zápis v kreditnej histórii sťažuje podmienky na získanie úveru.